W nocy z soboty na niedzielę (z 24. na 25. października) nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. W związku z tym, konieczne będzie przestawienie zegarków z godziny 3.00 na 2.00.

Zmiana czasu zawsze wprowadza pewne komplikacje w miejscach, w które funkcjonują także nocą, jak na przykład komunikacja miejska czy dalekobieżna. O ile w przypadku komunikacji miejskiej, wiele miast decyduje się na puszczenie dwukrotnie tej nocy tych samych linii autobusowych czy tramwajowych, o tyle niemożliwe jest to w przypadku pociągów.

PKP Intercity znalazło inne rozwiązanie problemu punktualnego pojawiania się pociągów na stacjach mimo zmiany czasu. 13 pociągów obsługiwanych przez tego przewoźnika zatrzyma się na godzinę na najbliższej stacji tak, by móc dotrzeć do kolejnych przystanków zgodnie z rozkładem jazdy.

Portal SE podaje jako przykład pociąg karkonowskiego IC relacji Białystok-Jelenia Góra, który zatrzyma się na stacji Kalisz o godzinie 3.13 czasu letniego, a odjedzie o godzinie 3.14 czasu zimowego. Analogicznie pociąg TLK Ustronie jadący na trasie Kołobrzeg- Kraków Główny, który nadwyżkową godzinę przeczeka na stacji Warszawa Wschodnia w godzinach 3.41 czasu letniego- 3.43 czasu zimowego.

Szczegółowe informacje dotyczące dokładnego rozkładu jazdy pociągów w nocy z 24. na 25. października można znaleźć na stronie internetowej przewoźnika, u konduktorów pociągów kursujących tej nocy lub otrzymać dzwoniąc na infolinię 703-200-200.

Jak czytamy na łamach portalu SE, zmiana środkowoeuropejskiego czasu letniego (CLSE) na zimowy (CSE) każdego roku przeprowadzana jest w ostatni weekend października w niemal 70 krajach świata. W Polsce reguluje ją Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017- 2021.

Warto wiedzieć: Prezydent Andrzej Duda otrzymał pozytywny wynik testu. Jaki jest stan jego zdrowia? Rzecznik głowy państwa zdradza informacje


Bądź na bieżąco z "Życiem": Bakterie poważnej choroby wykryte w jednym z produktów z Lidla. GIS ostrzega


To Cię zainteresuje: Niezły zamęt w społeczeństwie po wczorajszych ogłoszeniach Mateusza Morawieckiego. Sprawa seniorów wciąż budzi kontrowersje