Wojewoda podsumował dostępność szpitalnych miejsc przystosowanych do przyjęcia pacjentów zarażonych koronawirusem. W Warszawie jest to 1166 łóżek, z czego 546 jest zajętych. Na oddziałach intensywnej terapii, łóżek wyposażonych w respiratory jest 94, z czego 51 zajętych. Podkreślił jednak, że nie są to dokładne dane, gdyż od piątku, zgodnie z jego decyzją, dwa stołeczne szpitale przemianowano na szpitale zakaźne. Są to Szpital Czerniakowski przy ulicy Stępińskiej oraz Szpital Grochowski. Ponadto w szpitalu MSWiA zwiększono liczbę łóżek dla pacjentów z potwierdzonym COVID-19 do 404 (w tym 50 wyposażonych w respiratory).

Radziwiłł poinformował, że aktualnie w województwie mazowieckim ponad połowa miejsc przygotowanych dla osób zainfekowanych COVID-19 jest wolna- podobnie w przypadku miejsc respiratorowych. Wojewoda zapewnił, że mazowsze jest przygotowane na leczenie koronawirusa i ma do tego odpowiednie środki- podaje portal TVN24.

Wojewoda uważa, że ze względu na dużą gęstość zaludnienia na Mazowszu, liczba zakażeń w tym regionie jest największa, jednak nie oznacza to według niego, że tempo rozprzestrzeniania się wirusa jest tu większe niż gdzie indziej. Skomentował także doniesienia, że pacjenci czekają przed SOR w karetkach z powodu braku miejsc w szpitalach- powiedział, że należy brać pod uwagę całe województwo. W poszczególnych szpitalach w danej chwili mogą skończyć się wolne miejsca, ale ogólnie, w całym regionie wolne łóżka są. Aktualnie modyfikowane są zasady działania koordynatorów ratownictwa medyznego i transportu medycznego tak, żeby pacjenci trafiali od razu do szpitali, w których są wolne łóżka.

Warto wiedzieć: To już ostatnia zmiana czasu w Polsce? Do sejmu trafił projekt ustawy. O czym mówi


Bądź na bieżąco z "Życiem": Niepokojące wiadomości z banków. Ceny znacznie wzrosną


To Cię zainteresuje: Warszawiaków czekają podwyżki cen śmieci. Od kiedy warszawiacy zapłacą więcej