Drewniak Paprockiego stojący niedaleko ronda Żaba, to zabytkowy były szpital polowy, zbudowany w 1903 roku. Liczący 112 lat budynek nie jest w żaden sposób remontowany ani zabezpieczany przed niszczeniem. Deski na elewacji są już w związku z tym od dawna popękane, dach przecieka mimo łatania go papą, a przez pokrzywione okiennice do środka wdziera się wiatr. Budynek nie tylko razi w oczy zaniedbaniem, ale przede wszystkim stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkających w nim ludzi- nie ma chociażby kompleksowej instalacji przeciwpożarowej.

Od kilku tygodni "drewniana kamienica" otoczona jest ostrzegawczą biało-czerwoną taśmą, a na jego ścianach pojawiły się tabliczki o treści: „Uwaga niebezpieczeństwo! Przebywanie grozi uszczerbkiem na zdrowiu i śmiercią”- czytamy na łamach portalu Targowek.info.

Jednak to jedyne działanie, jakie podjęto w sprawie niszczejącego obiektu. Nikt nie zadbał o ewakuację mieszkańców, a odpowiedzialni za to są urzędnicy, bowiem budynek należy do Skarbu Państwa. Pieczę nad budynkiem trzyma Zarząd Mienia Skarbu Państwa, ale ewidentnie nie interesuje go ten wyjątkowy budynek, będący ostatnim śladem po starym, drewniany Targówku. Tajemnicą jest kto i z jakiego powodu oznakował budynek, nikt nie blokuje także dostępu do wejścia do budynku jego lokatorom, jednak żyją oni w ciągłej niepewności kiedy będą musieli opuścić mieszkania.

Źródło: screen targowek.info
Źródło: screen targowek.info

Od ponad miesiąca radne Beata Michalec i Katarzyna Górska-Manczenko bezskutecznie czekają na odpowiedź Rafała Trzaskowskiego lub kogokolwiek z jego gabinetu na pytanie czy w związku z oznakowaniem budynku, jego mieszkańcy mogą w nim przebywać i czy jest to zgodne z prawem. We wspólnej interpelacji wnioskowały także o fundusze na remont tego wyjątkowego miejsca.

Budynek jest wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków, ale nie figuruje w Rejestrze Zabytków, co oznacza, że oficjalnie zabytkiem nie jest i nie podlega jako taki ochronie. Urzędnicy planowali poszerzyć jezdnię, przy której stoi drewniak. W związku z tą inwestycją budynek prawdopodobnie zostałby rozebrany, ale jak podkreślają dziennikarze portalu Targowek.info, wygląda na to, że urzędnicy zapomnieli nie tylko o budynku, ale także o rzeczonej inwestycji.

"Życie" przypomina: Warszawa: policja poszukuje sprawcę pobicia. Opublikowano zdjęcia napastnika


O tym pisaliśmy ostatnio: Koronawirus nie odpuszcza. Mazowsze znów z największą liczbą zakażeń


To może Cię zainteresować: Suknie ślubne celebrytek nie zawsze są tradycyjne. Niektóre gwiazdy postawiły na bardzo oryginalne kreacje