W województwie mazowieckim poprzedniej doby odnotowano 295 nowych przypadków zarażenia koronawirusem. To najwyższy wynik od początku pandemii. Sanepid potwierdza, że przybywa małych, rodzinnych ognisk oraz pojedynczych przypadków.

Według piątkowej informacji wystosowanej przez Ministerstwo Zdrowia na Facebooku, to właśnie na Mazowszu potwierdzono najwięcej nowych przypadków. Co zatrważające, dobę wcześniej liczba pozytywnych testów była niemal o połowę mniejsza- w czwartek resort zdrowia informował o 149 nowych przypadkach na terenie woj. mazowieckiego. W piątek na drugim miejscu znalazła się Małopolska z 241 nowymi przypadkami, a podim zamknęło woj. kujawsko-pomorskie, w którym zarażenie potwierdziło się u 162 badanych. Łączna liczba pozytywnych testów dla całego kraju w piątek wyniosła 1587. Zmarły kolejne 23 osoby.

Jak czytamy na portalu TVN24, dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych przekonuje, że to światowy trend, że liczba zarażeń jest większa na terenach bardziej zurbanizowanych. Jest to kwestia statystyki, a dokładnie liczby kontaktów- na Mazowszu mieszka około 5 milionów ludzi, przez co mieszkańcy tych terenów mają kontakt z innymi przez większość czasu. A im więcej czasu spędzamy z innymi ludźmi, tym większe ryzyko, że się zarazimy, ponieważ nie tylko wzrasta czas ekspozycji na "skażone" wirusem powietrze, ale też prawdopodobieństwo zetknięcia się z już zarażoną osobą.

"Życie" przypomina: Warszawa: koronawirus w kościele. Uczestnicy mszy proszeni są o zgłoszenie się do Sanepidu


O tym pisaliśmy ostatnio: Warszawa: 36–latek chciał okraść mężczyznę na przystanku. Okazało się, że był poszukiwany w wielu miastach


To może Cię zainteresować: Trwają kontrole warszawskich przewoźników. Wstępne wyniki nie wyglądają dobrze, na jaw wychodzą pewne nieprawidłowości