Ulina Stalowa na Nowej Pradze straszyła szarymi, betonowymi płytami pomiędzy drzewami rosnącymi przy jezdni. Mieszkańcy niejednokrotnie apelowali do urzędników, aby coś z tym zrobić, jednak mimo obietnic, ulica nie zazieleniła się. Cierpliwość mieszkańców wyczerpała się i w piątek, 18. września sami rozbetonowali fragment chodnika.

Jak możemy przeczytać na profilu SOS dla podwórek na Muranowie na Facebooku, mieszkańcy Nowej Pragi wzięli sprawy w swoje ręce, a z pomocą ruszyli im właśnie aktywiści z Muranowa. Wspólnie zdemontowali brzydkie, betonowe płyty chodnikowe położone pomiędzy drzewami i stworzyli w tym miejscu kwietnik, obsadzając ziemię bylinami i krzewami. Kwietnik został ogrodzony krawężnikiem dla bezpieczeństwa i estetyki.

"Zielona partyzantka", jak określają swoje działania autorzy pomysłu, ma rzesze zwolenników w całej Warszawie, słychać jednak także głosy krytyki i sceptycyzmu, chociażby w kwestii późniejszej dbałości o posadzone rośliny. Nie sposób jednak nie przyznać, że inicjatywa jest godna pochwały i naśladowania.

Źródło: screen Facebook SOS dla podwórek na Muranowie
Źródło: screen Facebook SOS dla podwórek na Muranowie

Autorzy pomysłu ubolewają nad faktem, iż rosnące przy Stalowej robinie akacjowe z wolna umierają, a przez to stają się zagrożeniem dla pieszych, kierowców i pojazdów oraz nad tym, że urzędnikom łatwiej jest zlecić ich wycięcie niż profesjonalnie o nie zadbać. Miejskie warunki są dla drzew bardzo trudne- korzenie nie mają dostępu do dostatecznej ilości wody, są przycinane podczas prac brukarskich, a parkujące niezgodnie z przepisami auta, ubijają dodatkowo ziemię.

My, od lat staramy się zainteresować urzędników odpowiedzialnych za zieleń w mieście sprawą miejscowego rozbetonowania poboczy skrzyżowania przy Feminie. Urzędników Dzielnicy Wola męczymy rozbetonowaniem wewnętrznych wyasfaltowanych podwórek na Nowolipiu. Czy naprawdę musimy wziąć przykład z Prażan i sami to w końcu zrobić?...

Piszą na Facebooku inicjatorzy SOS dla podwórek na Muranowie poowołując się na działającą w Paryżu od 2017 roku akcję "Pozwolenie na zazielenienie".

Warto wiedzieć: Warszawa: utrudnienia w ruchu w dwóch dzielnicach. Gdzie są objazdy


Bądź na bieżąco z "Życiem": Trwa ewakuacja szpitala. Karetki przewożą małych pacjentów. Sytuacja jest naprawdę ciężka


To Cię zainteresuje: Nowe informacje w sprawie Wiktora, który rok temu w Warszawie skoczył pod pociąg. Poruszające słowa matki nastolatka