Spółka Centralny Port Komunikacyjny właśnie podpisała pierwszą z dziewięciu umów, dotyczących przeprowadzenia inwentaryzacji przyrodniczych. Umowa obejmuje tereny wzdłuż planowanej linii kolejowej dużych prędkości na trasie Warszawa- Łódź. Łącznie to obszar prawie 26ha, ale do końca września takie badania mają objąć aż 115 tysięcy ha, zlokalizowanych wzdłuż 530km planowanych tras kolejowych. Zakończenie inwentaryzacji planowane jest na końcówkę 2021 roku. Wartość umów związanych z inwentaryzacjami wynosi 7,5mln złotych.

Na portalu warszawawpigulce.pl opublikowane zostało zestawienie lokalizacji, w których będą realizowane wspomniane inwentaryzacje:

 1. Warszawa – Łódź (bez węzła CPK)

 2. Sieradz Północny – Kępno

 3. Kępno – Czernica Wrocławska

 4. Łódź – Sieradz Północny

 5. Żarów – granica polsko-czeska

 6. Czernica Wrocławska – Wrocław

 7. Łętownia – Rzeszów

 8. Trawniki – Krasnystaw Miasto i Wólka Orłowska – Zamość

 9. Ostrołęka – Łomża

Zgodnie z harmonogramem CPK są to inwestycje priorytetowe- dzięki realizowaniu ich w pierwszej kolejności, jeszcze przed końcem 2023 roku będzie można rozpocząć przygotowawcze prace budowlane.

Kiedy więc warszawiacy pojadą w Polskę superszybkimi pociągami? Centralny Port Komunikacyjny zakłada, że realizacja inwestycji na tych trasach zakończy się przed końcem 2027r. oraz, że umożliwi na znaczne szybsze podróżowanie. Poniżej przykładowe czasy przejazdu na wybranych trasach z Warszawy:

 1. do Łodzi (do 45 min), Sieradza (1 godz. 15 min) i Wrocławia (1 godz. 55 min); w ramach szprychy nr 9 w relacji: Warszaw – CPK – Łódź – Sieradz – Wrocław – Wałbrzych – granica z Czechami.
 2. do Zamościa (do 2 godz. 15 min); w ramach szprychy nr 5 w relacji CPK – Warszawa – Lublin – Zamość – granica z Ukrainą.

Ponadto planowane jest utworzenie całkiem nowego połączenia na trasie Warszawa-Łomża (planowany czas przejazdu 80 minut) w ramach szprychy nr 3 w relacji CPK – Warszawa – Ostrołęka – Łomża – Pisz – Giżycko.


To może Cię zainteresować: Ważny apel Trzaskowskiego. O co chodzi

Warto wiedzieć: Dwie osoby w szpitalu po wycieku kwasu siarkowego w cukrowni. Co się stało

Bądź na bieżąco z "Życiem": Kolejna odsłona fantastycznej tradycji warszawskiego ZOO. O co chodzi