Od początku tego roku obowiązuje zaostrzona ustawa o ograniczeniu handlu, na mocy której, swobodne zakupy w niedzielę mogliśmy zrobić zaledwie 7 razy w całym 2020 roku. Większość z tych okazji jest już za nami. Jeśli zastanawiasz się czy 13. września sklepy będą otwarte, niestety nie mamy dobrych wieści. 13. września to niedziela niehandlowa, jednak nie oznacza to, że nigdzie nie można nic kupić.

Ustawa o ograniczeniu handlu przewiduje aż 32 wyłączenia, które dotyczą między innymi placówek pocztowych, stacji paliw, punktów prasowych oraz lokali gastronomicznych czy rozrywkowych, a przede wszystkim sklepów, w których za ladą stanie sam właściciel. Dzięki temu w niedziele niehandlowe można zrobić zakupy w sklepach osiedlowych, prowadzonych bezpośrednio przez właściciela oraz w sieci "Żabka". Ponadto czynne są wszystkie kina, teatry, restauracje, kawiarnie, lodziarnie czy cukiernie. Korzystając z pięknej pogody, warszawiacy mogą wybrać się także do ZOO, zamiast do galerii handlowych, zwłaszcza, że jak informowaliśmy wczoraj, stołeczne ZOO potrzebuje pomocy.

W tym roku zostały nam jeszcze tylko dwie niedziele handlowe, które przypadną w grudniu, na dwie kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem. Oznacza to, że przez najbliższe trzy miesiące nie zrobimy zakupów w dużych sklepach- na cały wrzesień, październik i listopad nie wyznaczono ani jednej niedzieli handlowej.

Jak przypomina portal Business Insider, złamanie zakazu handlu może skutkować karą od 1 do nawet 100 tysięcy złotych, a przy notorycznym nieprzestrzeganiu zakazu możliwa jest kara ograniczenia wolności.

O tym pisaliśmy ostatnio: Obwodnica Warszawy. Czy będzie paraliż Ursynowa


To może Cię zainteresować: Ważny apel Trzaskowskiego. O co chodzi


Warto wiedzieć: Nad Polskę nadchodzi fala upałów. W niektórych regionach termometry wskażą zaskakujące temperatury