Warszawski ratusz przypomina, że ZOO potrzebuje zebrać 200 kg orzechów laskowych, dwa razy więcej orzechów włoskich i aż 3 tony żołędzi. Chętni do pomocy, mogą zostawiać je codziennie, w godzinach otwarcia ogrodu zoologicznego przy jego wejściach od strony mostu Gdańskiego i ulicy Ratuszowej, ale należy pamiętać, że smakołyki muszą być suche, zdrowe i bez owadów. Na stronie ZOO władze ogrodu przypominają, żeby nie przynosić kasztanów ani zgniłych oraz spleśniałych nasion- mogą zepsuć pozostałe dary.

Orzechami zajadać się będą małpy, zwłaszcza pawiany, oraz papugi. Żołędzie serwowane będą niemal wszystkim zwierzętom kopytnym, zwłaszcza zebrom, antylopom czy żyrafom. Zarówno orzechami jak i żołędziami poczęstowane zostaną warszawskie niedźwiedzie. Zebrane dary będą przekąską także dla papug oraz polskich ptaków z Ptasiego Azylu. Co ciekawe, żołędzie sprawdzą się nie tylko jako smaczna przekąska pomiędzy posiłkami, ale także jako lekarstwo zaburzeń trawiennych.

Stołeczne ZOO apeluje jednak do darczyńców, by zbierając żołędzie w lasach i parkach nie zapominali o żerujących tam sójkach, wiewiórkach, jeleniach, sarnach i dzikach i zostawili część żołędzi właśnie dla nich.

Nie jest to bynajmniej pierwsza taka akcja w ZOO w Warszawie, można rzec, że jesienna zbiórka jest już tradycją kultywowaną od ponad 40 lat.

"Życie" przypomina: 131 żołnierzy na kwarantannie z powodu koronawirusa. Czy to budowniczy mostu pontonowego


O tym pisaliśmy ostatnio: Rekordowa wygrana Polaka z pod Warszawy. O co chodzi


To Cię zainteresuje: Obwodnica Warszawy. Czy będzie paraliż Ursynowa