Wczoraj popołudniu prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, przekazał pozytywną wiadomość na swoim profilu w mediach społecznościowych. Jak informuje, miasto podpisało właśnie umowę z firmą Uponor. To właśnie oni zamontują rury na moście pontonowym, który jak pisaliśmy wczoraj, wojsko ma zbudować na Wiśle jeszcze w tym tygodniu.

Trzaskowski odebrał wczoraj także raport w sprawie usuwania skutków awarii w oczyszczalni oraz wraz z pracownikami MPWiK obejrzał zniszczony tunel. Prezydentowi Warszawy zależy na tym, by zespół ekspertów mógł pracować bez presji czasu nad dokładnym określeniem przyczyn awarii. Pośpiech mógłby przyczynić się do przeoczenia istotnych czynników i wpłynąć na decyzję dotyczącą dalszych postępowań wobec tunelu oraz rur, które w nim biegną. Jednocześnie Trzaskowski prognozuje, że tymczasową infrastrukturę uda się uruchomić w ciągu 3 tygodni. Jak możemy przeczytać na jego profilu na Facebooku, pierwszy etap naprawy awarii będzie kosztował MPWiK ponad 40 mln złotych.

To jednak nie wszystko- trawją także rozmowy z potencjalnymi wykonawcami nowych przewiertów pod Wisłą. Prezydent Trzaskowski deklaruje, że oprócz czasu najistotniejsze jest bezpieczeństwo inwestycji i zależy mu na wyborze technologii najbardziej dostosowaną do warunków geologicznych.

Trzaskowski odniósł się także do strony internetowej, stworzonej z inicjatywy polityków PiS, z licznikiem wskazującym ile litrów ścieków dostało się do Wisły od momentu awarii w "Czajce". Na portalu TVN24 można przeczytać, że wspomniana strona wskazuje, że zrzut ścieków objął już ponad 2 miliardy litrów (czyli ok 2 mln metrów sześciennych) ścieków, a liczba ta rośnie w szybkim tempie. Trudno jednak zweryfikować prawidłowość czy choćby źródło tych danych. Ratusz potwierdza, że te dane mniej więcej pokrywają się z rzeczywistością, jednak obejmują także wodę opadową. Rzeczniczka ratusza przypomina, że taka ilość stanowi około 1 procenta wody przepływającej Wisłą.

To może Cię zaciekawić: Sezon na grzyby rozpoczął się na dobre. Gdzie można znaleźć kolosalne okazy

"Życie" podpowiada: Świetna informacja dla pieszych warszawiaków. Nowe światła na trzech przejściach dla pieszych

Warto wiedzieć: Warszawa: strażnicy miejscy sprawdzą czy segregujesz odpady. Ile wyniesie mandat