Rozplanowano prace nad usunięciem awarii. Już w najbliższy wtorek, 8. września, wojsko zacznie budowę mostu pontonowego na Wiśle- most powinien być gotowy w ciągu dwóch dni. Kolejnym etapem będzie budowa tymczasowego rurociągu na wspomnianym moście pontonowym, transportującego ścieki do oczyszczalni. Planuje się, że wszystkie prace potrwają łącznie około 4 tygodni- przez cały ten czas ścieki będą dostawać się do Wisły.

Jak informuje portal Nasze Miasto, jednocześnie będą trwały prace nad budową rurociągu pod dnem Wisły. Na razie jeszcze trwają poszukiwania wykonawcy tej inwestycji. Do wykonania jest przewiert pod dnem rzeki oraz położenie w nim ok 10m rur. Planowane zakończenie budowy tej konstrukcji ma nastąpić na przełomie października i listopada- oddanie inwestycji umożliwi zakończenie korzystania z tymczasowego rozwiązania, a co za tym idzie rozebranie zarówno tymczasowego rurociągu jak i mostu pontonowego.

źródło: screen PAP
Most pontonowy na Wiśle w 2019r., źródło: screen PAP

W porównaniu do budowy rozwiązania tymczasowego i zastępczego, naprawa głównego tunelu oczyszczalni zajmie o wiele więcej czasu. Usunięcie awarii w miejscu, w którym doszło do rozszczelnienia zajmie wiele miesięcy. Niezbędne będzie oczyszczenie i przebadanie tunelu przez odpowiednie służby w celu ustalenia dokładnych przyczyn awarii- to pozwoli na podjęcie decyzji o ewentualnym remoncie.

Według wstępnych szacunków, wszystkie prace będą wymagały nakładu co najmniej kilkudziesięciu milionów złotych (niektórzy uważają, że koszty przekroczą nawet 100 milionów złotych)- władze Warszawy nie chcą jednak na tym etapie zdradzać konkretnych wyliczeń.

"Życie" informuje o zmianach w pogodzie: Sobota nas nie rozpieszcza. W całym kraju może nie być bezpiecznie. TVN Meteo podało złe informacje

Może zainteresować Cię także: Kolejny sekret znanej pary wyszedł na jaw. Co jeszcze ukrywają Meghan Markle i Harry

"Życie" pisało także o: Odszedł od nas aktor, którego uwielbiał cały świat. Do ostatniej chwili nie przyznał, że jest ciężko chory